Az Új Széchenyi Terv „Vállalatok komplex technológiai innovációjának támogatása” elnevezésű pályázat keretében a MECSEKÉRC Zrt. közel 129 millió Ft támogatást nyert el komplex transzportmodell elkészítése és alkalmazása című 415 millió Ft összköltségű projektjéhez.
Mint arra a közelmúlt eseményei is rámutattak (Japán földrengés és hatása a nukleáris létesítményekre), korunk egyik legnehezebben kezelhető problémája a radioaktív, különösen a nagyaktivitású radioaktív hulladék (HLW) hosszú távú biztonságos elhelyezése. A fejlett országok többsége, így hazánk is a hulladék felszín alatti földtani környezetben, ellenőrzött körülmények között történő elhelyezését preferálja.
Hazánkban ennek a kutatásnak célkőzete az ún. Bodai Aleurolit Formáció (BAF), az ez irányú tevékenység koordinálása a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Nonprofit Kft. (RHK Kft.) feladata. A kutatás során az RHK Kft. célja a már meglévő technológiák applikációja, azonban számos olyan szakterület létezik, ahol jelenleg a megkutatottság szintje alacsony, pl. a BAF vízösszetétel jellemzői még nem ismertek, nem áll elegendő információ rendelkezésre az adott kőzet minősítésére, illetve nem áll rendelkezésre alkalmazható technológia.
A projekt célja a kőzetben (BAF) lejátszódó hő- és részben az ennek következményeként (konvekció), illetve ettől függetlenül (advekció, diffúzió) kialakuló folyadéktranszport folyamatok vizsgálata. A transzportmodellezések célja a szennyezőanyagok, esetünkben radionuklidok terjedési sebességének, irányának, koncentrációeloszlásának, a hőmérséklet eloszlásnak, valamint ezek időbeli változásának vizsgálata.
Az információk összegyűjtését, kiértékelését követően a meglévő lehetőségekhez igazodva a Mecsekérc Környezetvédelmi Zrt. FeFlow szimulációs környezetben kívánja a transzportmodelleket felállítani. A projekt hiánypótló, eredményeként a terület vizsgálatához szükséges kiindulómodellek revideációja és egy induló folyadék- hőtranszport modell készül el, mely értékesíthető és melyet a későbbi felszíni, valamint felszín alatti laboratóriumi (URL) kutatási eredmények fognak fokozatosan finomítani.
A komplex technológiai innovációs fejlesztés 2011. szeptember 1-én vette kezdetét és várhatóan 2013. augusztus 31-én zárul.
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.
Kutatási projekt a Nyugat-Mecsekben
2012.01.27. 11:21 eupp
Szólj hozzá!
Címkék: kutatás pályázat innováció mecsek úszt
A bejegyzés trackback címe:
https://ujszechenyiterv.blog.hu/api/trackback/id/tr233899777
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.