Napkollektorok a vályogépületen, gáz helyett biomasszaalapú fűtés, költségcsökkentés hőszigeteléssel: közel 7,3 millió Ft támogatásból újította fel Ősagárd Község Önkormányzata a község óvodáját az Új Széchenyi Terv segítségével.
Ősagárd Község Önkormányzata, mint az Ősagárdi Napköziotthonos Óvoda fenntartója a Rákóczi út 38. szám alatt, egy 1910-ben, jellemzően vályogból épült épületben üzemelteti a helyi óvodát. Az épület statikailag jó állapotban volt, ár- és belvíz által nem veszélyeztetett területen fekszik, azonban az épület energetikai felújítása mára időszerűvé vált.
A projekt során a hőveszteség elkerülése érdekében 10 cm-es Rockwool kőzetgyapottal szigetelték le az épület falait, illetve 20 cm-es Rockwool kőzetgyapottal a padlásfödémet. Modern, jól szigetelő nyílászárókra cserélték ki a régi ajtókat, ablakokat. A használati melegvíz előállításhoz pedig 2 db napkollektort helyeztek el a tetőn, továbbá a földgázzal üzemeltetett központi fűtésről áttértek fatüzelésre.
Azért döntött a község vezetése a fatüzelés mellet, mert az önkormányzati területek karbantartása során rendszeresen akkora mennyiségű tűzifa keletkezik (fák, vastagabb ágak), amelyek ésszerű hasznosítása korábban gondot okozott, ugyanakkor ahhoz kevés volt, hogy kereskedelmi forgalomba hozható legyen. A fatüzelésre való átállással mostantól hasznosítani tudják ezt az évről-évre megtermelődő, régebben gyakorlatilag hulladékként kezelt faanyagot. Így ingyen jutnak tüzelőanyaghoz, hiszen a felesleges, veszélyes fák kivágásáról az önkormányzatnak mindenképpen gondoskodnia kell.
Az Új Széchenyi Terv „Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva” elnevezésű pályázat keretében 7 294 358 Ft (85 %-os) támogatást elnyert, 8 581 598 Ft összköltségvetésű fejlesztés 2012. június 6-án indult és 2012. augusztus 28-án zárult.
A hőveszteség csökkentése és a tüzelőanyag-váltás miatt az Önkormányzat hosszútávon jelentős energia-megtakarítást tud elérni, valamint függetleníteni tudja magát a gázár emelkedésétől. Mindez anyagilag kiszámíthatóbb gazdálkodást eredményez a község számára, amely hosszú távon kívánja fenntartani az óvodát. A beruházás mindamellett nem csak gazdasági és környezetvédelmi szempontból nagy előrelépés, de a gyerekek és az óvodai dolgozók mindennapi komfortérzetét is javítja.