A Grepton Informatikai Zrt. humán diagnosztikai célú EEG-vizsgálatokhoz alkalmas, egyszer használatos speciális kialakítású „sapka” sorozatgyártására alkalmas berendezés prototípusát fejleszti.
Az Új Széchenyi Terv keretében 468 millió forint uniós támogatást nyert el az informatikai vállalkozás a 774 millió forintos összköltségvetést meghaladó beruházásához. A projekt során olyan gyártóberendezés készül, amely lehetővé teszi egy világújdonságnak számító diagnosztikai segédeszköz sorozatgyártását, ami nemcsak egy diagnosztikai eljárás tömegesítését segíti elő, hanem komoly exportlehetőséget is jelenthet.
Az Európai Unió támogatásával hazai egyetemi kutatások eredményeinek hasznosításaként EEG (elektroenkefalográfia: olyan pszichofiziológiai mérőeljárás, melynek segítségével a pszichés működés élettani hátterét vizsgálhatják meg) vizsgálathoz alkalmas egyszerhasználatos sapka sorozatgyártó berendezést fejleszt a Grepton Informatikai Zrt. Magyarországon nemcsak hazai, hanem világpiaci újdonságként.
A GREPTON Informatikai Zrt. hagyományos IT szolgáltató cégként felismerte, hogy olyan új piacok felé is nyithat, ahol a beágyazott informatikai rendszerek segítik egy-egy termék működését. Az ilyen termékekben „belül” található egy ipari számítógép és a használat során ennek egy hatékony működését lehet egy-egy probléma megoldásához használni.
Az egyszerhasználatos egészségügyi termékek között még nem található meg az EEG vizsgálatok végzéséhez alkalmas sapka. Ennek számos oka van, de a legfontosabb, hogy az adatrögzítést ma egy vezetékekkel fizikailag is az EEG berendezéshez kötött, elektródákkal ellátott, jellemzően nagyon sokszor használható sapkaszerű eszközzel végzik, amely például egy 24 órás vizsgálati szakaszban kellően zavarja a normál életvitelt.
A most kialakítandó, úszósapkához hasonlító megoldás új és kompakt megoldást jelent majd az EEG-vizsgálatoknál, kielégíti a higiéniai elvárásokat, és komfortosabb érzetet biztosít. A sapka különböző méretekben készül, a méreteket a szokásos sapkaméretek adják. A sapka fejen történő rögzítését úgy alakítják ki, hogy eltávolításkor anyagában roncsolódik, azaz a további felhasználása nem lesz lehetséges.
A fejlesztés nemcsak fejlesztői munkahelyeket generál és tart meg, hanem a termék széles körű alkalmazásánál nagyszámú új munkahely is létrejöhet.
Az Új Széchenyi Terv „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása” elnevezésű pályázati kiírásán 468 358 750 Ft támogatást nyert, 774 025 000 Ft összköltségvetésű innovációs fejlesztés 2012. június 1-én indult és várhatóan 2014. március 31-én fejeződik be.